چگونه و چه زمانی پنل خورشیدی باید تمیز شود؟


بسیاری فکر می‌کنند که به دلیل بارش باران و یا زاویه نصب پنل ها دیگر احتیاجی به تمیز کردن پنل نیست! در این مقاله قصد داریم شما را با ضرورت تمیز کردن پنل خورشیدی آشنا کنیم.

زمان تمیز کردن پنل های خورشیدی متناسب با شرایط آب و هوایی هر منطقه است. در مناطقی که بارندگی های فراوانی دارند، نیاز کمتری به تمیز کردن پنل ها است اما در مناطقی که دارای گرد و غبار فراوان بوده و یا دارای بارش باران کمی می باشد تمیز کردن پنل ها یک ضرورت به حساب می آید.

سوالی که در اینجا مطرح می شود، میزان تاثیر گرد و غبار بر خروجی پنل های خورشیدی است. در صورتی که منطقه شما دارای گرد و غبار کمی بوده میزان تاثیر غبار بر خروجی پنل های خورشیدی حداکثر 5% است و به صورت کلی نیازی به صرف هزینه برای تمیز نگه داشتن سیستم نمی باشد، اما اگر منطقه شما دارای گرد و غبار زیادی بوده باید توجه داشته باشید که با پوشیده شدن پنل ها با گرد و غبار میزان تابش خورشید بر پنل ها کاهش یافته و این امر می تواند تا مقدار زیادی از راندمان سیستم شما را کاهش دهد.

 

نحوه تمیز کردن پنل های خورشیدی:

در صورت تمایل به تمیز کردن سولار پنل های سیستم خود می توانید از افراد متخصص کمک گرفته و یا خود به این کار اقدام نمایید.

درصورت تمایل می توانید این کار را خودتان نیز انجام دهید. برای انکار به مواد شوینده (مانند صابون های مایع) و آب نیاز خواهید داشت.  در صورتی که باراش باران در منطقه شما کم می باشد انجام این کار به صورت دوره ای امری ضروری می باشد.

برای بررسی زمان تمیز کردن پنل ها می توانید از 2 روش استفاده کنید. در اولین روش می توانید با انجام بازرسی های دوره ای از تمیز بودن پنل ها اطمینان حاصل کنید و یا در صورت نیاز آنها را تمیز کنید. در روش دوم می توانید از سیستم های مانیتوریتگ استفاده کرده و در صورت مشاهده افت راندمان سیستم اقدام به تمیز کردن پنل ها نمایید.

درصورتی که خود تمایل به تمیز کردن پنل ها دارید باید توجه داشته باشید که استفاده از دستگاه هایی مانند کارواش می تواند باعث آسیب دیدگی پنل ها و یا حتی شکستگی سطح آنها گردد. در صورتی که از اسفنچ یا پارچه برای تمیز کردن سطح پنل ها استفاده می کنید در نظر داشته باشید که جسمی خارجی (مانند سنگ های ریز) در اسفنج یا دستمال نبوده و باعث آسیب دیدگی پنل ها نشود. همچنین یک روز به نسبت ابری را برای تمیز کردن پنل ها انتخاب نمایید. توجه داشته باشید انعکاس آفتاب بر روی پوست می تواند باعث سوختگی گردد.

در پایان توجه داشته باشید که تمیز کردن پنل های خورشیدی در مناطقی که دارای بارش های فصلی می باشد و یا مقدار گرد و غبار در آن مناطق کم بوده از اهمیت بالایی برخوردار نمی باشد و پرداخت هزینه های بالا برای بستن قراردادهای نظافت امری توجیه پذیر نخواهد بود.

Comments are disabled.